Achievements Kesatuan Bangsa Bilingual Boarding School

 

 

International   :109
  National           :160
  Regional          :207

 

NamaMedaliKategoriKompetisiTingkatLokasiTanggal
Ryan Andri Wijaya3rd positionGeoscienceLomba Cerdas Cermat (LCC) Kebumian Geoweek 2019NationalYogyakarta2-3 September
2019
Glady Sajidah Azzahra
Elisabeth Maria Indah Feiranti
Adinda Galuh Hapsari2nd PositionMusicGebyar Anugrah Kihajar 2019RegionalYogyakarta31 August 2019
Fikri Bary Maruanaya
Imam Ayatullah Maballo Pati
Yohanes Maria Bima Prakoso
Muhammad Raihan Dzaky
Andini Ghina SyarifahGoldComputerWorld Invention Creativity Olympic (WICO) 2019InternationalKorea25-27 July 2019
Anargya Nasywa Kustanto
Regita Indah CahyaniBronzeBiologyASEAN Student Science Project Competition 2019InternationalThailand23-25 July 2019
Amelia Putri
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory Championship-Random ImageInternasional Philippine  Open Memory Championship 2019InternationalPhilippine13-14 July 2019
GoldMemory Championship-Speed Numbers
GoldMemory Championship-10 Min Card
GoldMemory Championship-Spoken Numbers
GoldMemory Championship-Speed Cards
SilverMemory Championship-15 Min.random Numbers
BronzeMemory Championship-Names And Faces
BronzeMemory Championship-Binary Numbers
BronzeMemory Championship-Random Words
3rd position Overall CategoryMemory Championship
1st Position Junior CategoryMemory Championship
Gusti Putu Surya GovindaSilverPhysics50th International Physics Olympiad (IPhO) 2019InternationalTel Aviv, Israel7-14 July 2019
Shafa Annisa Rahmadani Arianata2 GoldMemory ChampionshipInternasional Japan  Open Memory Championship 2019InternationalJapan6-7 July 2019
Silver
Bronze
1st Position Junior Open Division
2nd Overall Position
Billie HartantoSilverMathematicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Tahta Aulia Kusuma ArifinBronzeMathematicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Glady Sajidah ZahraSilverEarth ScienceOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Daud Muhamad AzhariSilverPhysicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Ryan Andri WijayaSilverGeographyOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Muh. Alsamtu Tita Sabila P.S.BronzeGeographyOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Aisyah Aurelia AzizBronzeEconomyOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019NationalManado – North Sulawesi5 July 2019
Athya Sofi Hanin FadilaGoldShort filmGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Indira Elza Yunita
Fikri MaruanayaSilverCreative WritingGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Aqila Rifzika ArrahmaSilverCreative WritingGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Deza Nur Cahyaning TyasSilverArtGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Anindya Revina LarasatiBronzeArtGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Leslie KhalisaBronzeBusiness planGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Sophia Hasanah
Rayhan Almer KusumahBronzeShort filmGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Satrya Yoga Waskita
Rachmatia Shabrina Eka DellaHonorable mentionArtGENIUS OLYMPIAD 2019InternationalOswego, New York, USA17-25 June 2019
Gusti Putu Surya govinda AtmajaBronzePhysicsInternational the 3rd Europian Physics Olympiad (EUPHO) 2019InternationalRiga-Republik latvia04 June 2019
Gusti Putu Surya govinda AtmajaHonorable mentionPhysicsAsian Physics Olympiad (APhO) ke 20InternationalAustralia5-13 Mei 2019
Intan Nasiha JatmikoBronzeFashion showFashion showRegionalSurakarta29 April 2019
Nachita Putri MusselaFavorit medalsFashion showFashion showRegionalSurakarta29 April 2019
Adiyatma Bagus PutrantoGoldScienceIndonesian International Invention Festival (I3F)InternationalMalang25 April 2019
Satriyatama Tristan Suharjono
Andhika Diaz pradanaBronzeScienceIndonesian International Invention Festival (I3F)InternationalMalang25 April 2019
Rizky Riswanda Nuryadin
Bonanza AxelBronzeMathematicsMathlete’s Olympiad Session 3RegionalSurakarta07 April 2019
Tri agung BimantaraBronzeMathematicsMathlete’s Olympiad Session 3RegionalSurakarta07 April 2019
Izzee Mehdivekia B.JBronzeMathematicsMathlete’s Olympiad Session 3RegionalSurakarta07 April 2019
Muhammad faizul M.W.BronzeMathematicsMathlete’s Olympiad Session 3RegionalSurakarta07 April 2019
Abhiesta Sheva AlfaruSilverMathematicsMathlete’s Olympiad Session 3RegionalSurakarta07 April 2019
Abhiesta Sheva AlfaruSilverMathematicsWorld Mathematics Invitational (WMI)NationalYogyakarta01 April 2019
Ahmad Zainudin MahfudGoldGeographyNational Geography and Geoscience OlympicsNationalBandung30 March 2019
Ryan Andri WijawaSilverGeographyNational Geography and Geoscience OlympicsNationalBandung30 March 2019
Aulia Dafetta AthifSilverGeographyNational Geography and Geoscience OlympicsNationalBandung30 March 2019
Muhammad Alsamtu Tita S. P. S.BronzeGeographyNational Geography and Geoscience OlympicsNationalBandung30 March 2019
Billie HartantoGoldMathematicsLomba dan Seminar matematikaNationalYogyakarta19 March 2019
Daffa Raihan D.BronzeMathematicsOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Tahta Aulia K. A.SilverMathematicsOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Billie HartantoGoldMathematicsOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Reyhan Adhiguna PGoldChemistryOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Ahmad DaniBronzeComputerOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
M Kautsar Aryana PGoldComputerOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Kania Adhira DSilverGeoscienceOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Glady Sajidah ZahraGoldGeoscienceOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Daud AzhariSilverPhysicsOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Wulan MaulaniGoldPhysicsOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Aulia DavettaBronzeGeographyOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Alsamtu TitaSilverGeographyOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Ryan Andri WijayaGoldGeographyOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Aisyah Aurelia AzizGoldEconomyOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Hanum RahmawatiGoldBiologyOlimpiade Sains Nasional(Kab.)RegionalBantul27 February 2019
Regita Indah CahyaniSilverEnvironmentIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NasionalTangerang Selatan23-25 February 2019
Amelia Putri
 Kamilah BelvaBronzeEnvironmentIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NasionalTangerang Selatan23-25 February 2019
Novanda Salwa Nihando
Zalfa Ashma Fadilah SulestyoBronzeEnvironmentIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NasionalTangerang Selatan23-25 February 2019
Wangi Melati Amalia
Ryan Andri WijayaGoldGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMPNasionalYogyakarta18 January 2019
Aulia Davetta Athi
Ahmad Zainudin MahfudGoldGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMPNasionalYogyakarta18 January 2019
Muhammad Alsamtu Tita Sabila P
Izzee MehdivekiaBronzeGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMPNasionalYogyakarta15 January 2019
Ananta Putra
Aydina HasnaSilverGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMPNasionalYogyakarta15 January 2019
Afifah Salma
Muhammad Ikhsan KusrachmansyahSilverAstronomyInternational Astronomy Olympiad (IOAA)InternationalBeijing, China3-11 November 2018
Nurul Ainun NuhaSilverBiologyEnvironmental Smart Competition (BESC)NasionalSurabaya3-4 September 2018
Hanum Rahmawati
Yasmina Ashfa Zahidah
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory ContestIndonesia Open Memory ChampionshipInternationalBali29 Oktober 2018
 Ardia Kansha Daniswara Bronze EnvironmentInternational Young Invention Awards (IYIA)International Bali22 September 2018
 Agung Krisdiandy Harianja
 Muhammad Akbar Magistra
 Muhammad AradhanaSilver EnvironmentInternational Young Invention Awards (IYIA) InternationalBali22 September 2018
 Dimaz Mega Ramadhan
 Hanif Miftah Maulana
 Reza Andika Putra Siswandanu
Lintang Ambar  PramestiGold, Best FieldworkGeosainsLomba Cerdas Cermat (LCC) Geo Week UGM 2018NasionalYogyakarta3-4 September 2018
Rezky Ilham Yudhasaputra
Elisabeth Maria Indah Feiranti
Lintang Ambar PramestiBronzeGeoscienceInternational Earth Science Olympiad (IESO) 2018InternationalThailand8-17 August 2018
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory ContestKorea Open Memory ChampionshipInternationalKorea29 August 2018
Lintang Ambar  PramestiGoldGeosainsLomba Cerdas Cermat (LCC) Geo Week UGM 2018NasionalYogyakarta3-4 September 2018
Rezky Ilham Yudhasaputra
Elisabeth Maria Indah Feiranti
Muhammad Nadafa IsnainSilverGeographyInternasional Geography Olympiad (IGeO)InternationalCanada31 July- 7 August 2018
Ardia Khansa DenniswaraGoldEnvironmentIJapan Design & Invention ExpoInternationalJapan5-6 August 2018
Satriyatama Tristan Suharjono
Cahyo PrakosoSilverEnvironmentJapan Design & Invention ExpoInternationalJapan5-6 August 2018
Muhammad Allam Nafis Santosa
Nanda Cahya Hariyunda Zufar
Rizky Riswanda Nuryadin
Muhammad Kautsar Aryana PrasetyaBronzeMathematicsInternasional Junior Math Olympiad (IJMO)InternationalThailand27-31 July 2018
Abhiesta Sheva AlfaruHonorable mentionMathematicsWorld Mathematics Invitational (WMI)InternationalSouth Korea13-17 July 2018
Gusti Putu Surga Govinda AtmajaGoldPhysicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2018NationalPadang1-7 July 2018
Rezky Ilham YudhasaputraSilverEarth Sciences
Sulthan Bimo RizqullahBronzeMathematics
Elisabeth Maria Indah FeirantiBronzeAstronomy
Ahmad Zaenuddin MahfudBronzeGeography
Nurul Ainun NuhaBronzeBiology
Reyhan AdhigunaBronzeNatural SciencesOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMP 2018
Rafida Galuh WardhaniHonorable mentionFotografiGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Amanda Dwi FebriyantiHonorable mentionFotografiGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Farrel Adhitama dan Fawwaz AqiHonorable mentionShort filmGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Annisa Nurya PutriHonorable mentionCreative WritingGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Ayu Putri MaharaniSilverShort filmGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Made Sarmila
Aisyah Aurelia AzizBronzeBusiness PlanGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Annisa M. SaidSilverCreative WritingGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Nasywa Sabrina PradhaniSilverFotografiGenius Olympiad 2018InternationalNew York16 June 2018
Glady Sajidah ZahraGoldUN SMPUjian Nasional 2018RegionalYogyakarta26 May 2018
Muhammad Alkautsar Aryana PSilverScienceVanda Science InternationalInternationalYogyakarta21 April 2018
Muhammad Hazel VariansyahSilverScienceVanda Science InternationalInternationalYogyakarta21 April 2018
Desika Yuspina NurhidayahBronzeScienceVanda Science InternationalInternationalYogyakarta21 April 2018
Daffa Raihan DewantoGoldMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Mufti Astu NaufalGoldMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Sulthan Bimo RizqullahGoldMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Ferio Astika MahatmaGoldMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Tahta Aulia Kusuma ArifinSilverMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Dary Nur SetyantoBronzeMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Ahmad DhaniSilverMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Aydinahasna Huwaida AzizSilverMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Abhiesta Sheva AlfaruSilverMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Danar Abiyoga PrakosaGoldMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Muhammad Kautsar Aryana PrasetyaGoldMathematicsSingapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018)RegionalYogyakarta9 May 2018
Meika Alif KurniaGoldMonologueFLS2NRegionalYogyakarta26 April 2018
Nachita Putri MusselaGoldPuisiFLS2NRegionalYogyakarta26 April 2018
Kemal Ananda PerdanaGoldEnglish DebateTirto in Action 2018RegionalYogyakarta21-22 April 2018
Erlangga Putra
Annisa M. Said
Omahira Al KahfiSilverEnglish DebateTirto in Action 2018RegionalYogyakarta21-22 April 2018
Satrio Samudro
Fariz Attar Aulia
Marsha Virginia
Muhammad Nadafa IsnainGoldGeographyOlimpiade Geosains dan Geografi (OGG)NationalBandung22 April 2018
Lintang Ambar PramestiGoldGeosainsOlimpiade Geosains dan Geografi (OGG)NationalBandung22 April 2018
Maheswa Hakki SudiroGoldEnvironmental DesignGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Kamilah BelvaSilverAgricultureGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Novanda Salwa Nihando
Aisyah Aurelia AzizSilverEnvironmentGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Maysa Alyadewi
Azzahra Fauzia HanaumSilverEnvironmental DesignGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Namira Hilda Papuani
Alwi MuladiBronzeEngineeringGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Maxzelsto Zanmag Rozzaq
Anas Bachtiar RusydiBronzeEnvironmentGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Hanif Miftah Maulana
Ghassan Tadya FarazBronzeEngineeringGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Matahari Rizal Fikri
Aretavania RamadhinaBronzeEnvironment DesignGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Yayi Candradewi
Amelia PutriBronzeEnvironmentGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Rachmatia Shabrina Eka Della
Bintang Muhamad DaffaBronzeEnvironmental DesignGolden Climate International Environmental Project OlympiadInternationalNairobi,  Kenya6-10 April 2018
Tim Folklore Putra KBSGoldTraditional DanceSemesta International Language FestivalNationalSemarang28 March 2018
Rizky Riswanda NuryadinBronzeElectricityWINTEX (World Invention and Technology Expo)InternationalBandung11-13 March 2018
Hanif Miftah Maulana
Agung K. Harianja
Rezky Ilham YGoldScienceAtmospheric Science OlympiadNationalBandung19-22 March 2018
Gusti Putu Surya G
Ryan Andri Wijaya
Tim basket putra SMA Kesatuan BangsaSilverSportPekan Olahraga Pelajar 2018 Kab. BantulRegionalBantul27 February 2018
Tim basket putra SMP Kesatuan BangsaBronzeSportPekan Olahraga Pelajar 2018 Kab. BantulRegionalBantul27 February 2018
Lintang PerwitasariSilverEnvironmentIndonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018NationalJakarta23-25 February 2018
Tasya Regita Pramesti
Fariz Attar AuliaBronzeComputerIndonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018NationalJakarta23-25 February 2018
Clearardo Grayson Giantambrani
Maheswa Hakki SudiroBronzeBiologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018NationalJakarta23-25 February 2018
Kemal Ananda Perdana
Angeli Meilinda Muhammad NurHonorable mentionChemistryIndonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018NationalJakarta23-25 February 2018
Hana Malvalia Andiya
Muh. Kautsar Aryana PrasetyaSilverMathematicsThailand International Mathematic Olympiad (TIMO)InternationalBangkok21 February 2018
Abhiesta Sheva AlfaruBronze
Parikesit Nuril AzmiGoldEnglish DebateKompetisi Anak BangsaRegionalYogyakarta3 – 4 February 2018
Fariz Attar Aulia
Erlangga Putra
Omahira Al Kahfi Satrio SBronzeEnglish DebateKompetisi Anak BangsaRegionalYogyakarta3 – 4 February 2018
Kemal Ananda Perdana
Annisa M. Said
Kemal Ananda PerdanaBest SpeakersEnglish DebateKompetisi Anak BangsaRegionalYogyakarta3 – 4 February 2018
Fariz Attar Aulia
Erlangga Putra
Muh. Nadafa IsnainGoldGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS)NationalYogyakarta19 January 2018
Lintang Ambar Pramesti
Ahmad ZainuddinSilverGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS)NationalYogyakarta19 January 2018
Ryan Andri Wijaya
Glady sajidah zahraSilverGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS)NationalYogyakarta16 January 2018
Afifah salma Adilla
Tim paduan suara Kesatuan BangsaSilverMusicLomba paduan suara se-DIYRegionalYogyakarta9 December 2017
Ryan Maheswara Pratama M.GoldSport18th ASEAN AGE-GROUP – U18 2017InternationalMalaysia4 December 2017
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory ContestWorld Memory Championship 2017NationalJakarta3 December 2017
Muhammad Ikhsan KusrachmansyahBronzeAstronomyInternational Olympiad on Astronomy and Astrophysics (IOAA)InternationalThailand 20 November 2017
 Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory Contest7th Indonesia Friendly Memory ChampionshipsNationalJakarta18 November 2017
 Muhammad Nadafa IsnainGoldGeographyNational Geography CompetitionNationalYogyakarta4-5 November 2017
 Rezky Ilham YudhasaputraGoldGeoscienceGeoscience contest ‘OGMA 2017’NationalSemarang2-4 November 2017
 Lintang Ambar Pramesti
 Vinia Syafitri Pullcherrima
 Feira Sekar ArumBronzeBiologySINAPS, (Medical Biology Olympiad and EssayNationalJember, East Java28-29 October 2017
 Dewa Putu Adhi Nugraha Anom
Andria Meidina NurshadrinaBronzeEnvironmentKompetisi projek sains MostratecInternationalBrazil23-27 October 2017
M. Farel Lazuardi IndarkoGold
M. Farhan Betaresa GunawanGold
Arsely AisyahSilver
Raihan Zachary RamadanBronze
Fariz Attar AuliaBronzeSportTaekwondo Championship 2017RegionalYogyakarta23-24 October 2017
Clearardo GraysonBronze
Nur Saidah UlfaBronze
Azzahra Fauzia HanaumBronze
Latifa Zakkya MedinaBronze
Agung K. HarianjaBronze
Sultan Bimo RizqullahBronzeMathematicsOlimpiade Matematika Vektor NasionalNationalYogyakarta22 October 2017
Ferio Astika Mahatma
Tahta Aulia Kusuma Arifin
Sasangka Adhita NugrahaBronzeBiologyBiology Brainiac CompetitionNationalYogyakarta22 October 2017
Kemal Ananda PerdanaGoldSpeech CompetitionDuta Wacana English Competition (DWEC) 2017RegionalYogyakarta13 – 14 October 2017
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory ContestSingapore Open Memory ChampionshipInternationalSingapore1 October 2017
Alse NabilahBronzeGeoscienceInternational Earth Science OlympiadInternationalFrance22-29 August 2017
Shafa Annisa Rahmadani A.BronzeMemory ContestAsia Memory Championship 2017InternationalHongkong26 -27 August 2017
Adelia Hasna NabillaGoldEssayKompetisi esai tingkat SMP se-DI YogyakartaRegionalYogyakarta10 – 14 August 2017
Aviva Amelia IskandarBronzeSportShorinji Kempo world Taikai 2017InternationalAmerika Serikat1 August 2017
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldMemory ContestMalaysia Open Memory Championship 2017InternationalMalaysia22-23 July 2017
Ryan Maheswara Pratama M.GoldSportKejuaraan Nasional Catur 2017NationalBogor Jawa Barat16-21 July 2017
Hanif Ainurrizqi AGoldMathematicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
Fabian Muhammad GiffariSilverEconomicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
Muhammad Nadafa IsnainSilverGeographyOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
Lintang Ambar PramestiBronzeGeoscienceOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
 Nurul Ainun NuhaBronzeBiologyOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
Marseliya Febriyanti SihotangBronzeChemistryOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
 Gusti Putu Surya Govinda AtmajaBronzePhysicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
Fathan Rasyid RamadhanBronzeMathematicsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMP 2017NationalPekan Baru, Riau2-8 Juli 2017
 Maheswa Hakki SudiroGoldArtGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Sheryn Wavirly Majda MajidGoldShort FilmGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Aqilla Audriavinski T
 Aqiela Fadia HayaSilvershort StoryGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Sultan Arya M. HSilverBusinessGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Azka Rajarizqi gunawan
 Farrell AdhitamaSilverArtGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Aulia Rahman HakimSilverShort FilmGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
M. Fauzan Hamid
 Fabian GiffariBronzeBusinessGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Faris Z. Jordy Sinuhaji
 Angeli MeilindaBronzeBusinessGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Wenda Annisatama
 Prajamukti A. TBronzeShort FilmGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 M. Hariski Aditia
 Arsely AisyahHonorable MentionBusinessGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
Namira Hilda Papuani
 Haya Hilyatul AuliaHonorable MentionBusinessGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
 Hana Malvalia Andiya
 Thalita Ofira BelaniHonorable MentionMusicGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
Linta Rahmatul UlaHonorable MentionShort FilmGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
Tisya Rizky Triananda
 Faizah NurjannahHonorable MentionArtGenius Olympiad 2017InternationalOswego, New York, AS16 Juni 2017
Muhammad Nadafa IsnainBronze, Best ProjectEnvironmental DesignOlimpiade Geosains ITB 2017NasionalBandung19 – 21 2017
 Lintang Ambar PramestiBronzeGeosainsOlimpiade Geosains ITB 2017NasionalBandung19 – 21 2017
Muhammad Harizki AdityaSilverEnvironmental DesignGolden Climate International Environment Project Olympiad 2017InternationalKenya11 April 2017
Prajamukti Adhidewa Triwinasis
 Savira Pandan WangiSilverEnvironmentGolden Climate International Environment Project Olympiad 2017InternationalKenya11 April 2017
Sultan Arya Manarul HidayatBronze, Best ProjectEnvironmental DesignGolden Climate International Environment Project Olympiad 2017InternationalKenya11 April 2017
Azka Rajarizqi Gunawan
Dimaz Abdillah Daud EssaSilverQuiz ContestAMSA Youth Project Medical Olympiad UGM 2017NationalYogyakarta8 April 2017
Dewa Putu Adhi Nugraha A.
Sasangka Adhita Nugraha
Muhammad RafiSilverQuiz ContestEmpat Pilar MPR RIRegionalBantul 3 April 2017
Muhammad Nadafa Isnain
Linta Rahmatul Ula
Dwi Ananda
Nabila Zannuba
Muhammad Nadafa IsnainGoldGeographyOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Rezky Ilham YudhasaputraGoldGeoscienceOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Lintang Ambar PramestiSilverGeoscienceOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Hanif Ainurrizqi AryadiGoldMathematicsOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Sulthan Bimo RizqullahSilverMathematicsOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Ferio Astika MahatmaBronzeMathematicsOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Marselia FebriyantiGoldChemistryOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Gusti Putu Surya Govinda A.GoldPhysicsOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Yuma Giofan ulinnuhaSilverPhysicsOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Rafiq Nur AlimGoldAstronomyOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Nurul Ainun NuhaGoldBiologyOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Dewa Putu Adhi Nugraha A.SilverBiologyOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Feira Sekar ArumBronzeBiologyOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Muhammad Fathul Naufal A.GoldComputerOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Ichsan NoorsalimSilverComputerOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Elisabeth OctaviaSilverEconomyOlimpiade sains Kabupaten 2017RegionalBantul11 March 2017
Feira Sekar ArumGoldBiologyOlimpiade Biologi “BIOLIMPIC 2017”NationalYogyakarta15 – 17 March 2017
Nurul Ainun NuhaSilverBiologyOlimpiade Biologi “BIOLIMPIC 2017”NationalYogyakarta15 – 17 March 2017
Sasangka Adhita Nugraha5 winnersBiologyOlimpiade Biologi “BIOLIMPIC 2017”NationalYogyakarta15 – 17 March 2017
Muhammad Rizky Perwira ZainBronzeTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2017NationalJakarta24 26 February 2017
Muhammad Raffi Fathiha
Andria Meidina NurshadrianaBronzeEnvironmentIndonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2017NationalJakarta24 26 February 2017
Rizka Verina zahara
Hanif Ainurrizqi Aryadi5 winnersMathematicsMatematika dan Seminar Pendidikan NasionalNationalYogyakarta25 -26 February 2017
Shafa Annisa Rahmadani ArianataBronzeMemory ContestKorea Open Memory Championship 2016InternationalKorea18-19 February 2017
Sheryn WavirlyGoldSportYogyakarta Taekwondo Student Fest 2017RegionalYogyakarta11 Februari 2017
Arsely Aisyah
Alvin Rahmat
Muhammad Tegar
Aulia R. hakim
Salsabila GebySilverSportYogyakarta Taekwondo Student Fest 2017RegionalYogyakarta11 Februari 2017
Santanu Hendrajati
Radityo Kenny
Naomi Fara SalsabilaBronzeSportYogyakarta Taekwondo Student Fest 2017RegionalYogyakarta11 Februari 2017
Andria Meidinia
Raihan Zachary
Oktana S. Harapan
Rizqi Ilmi
M. Alfiyandi HariansyahSilverPhysicsEngineering Physics Challenge ITS 2017NationalSurabaya4 – 5 February 2017
Yunus Adu
Clint GunawijayaGoldGeographyOlimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) 2017NationalYogyakarta11-13 January 2017
Muhammad Nadafa Isnain
Bagus BachtiarBronzeQuiz ContestOlimpiade Indonesia Cerdas (OIC) RTVNationalJakarta2 December 2016
Clint Gunawijaya
Ihsan Fahmi Rofananda
Azyumar Lutfi M.ASilverScienceMedical Science and applicationNationalSurabaya19-20 November 2016
M. Alfiyandi Hariansyah
Ihsan Fahmi Rofananda
Gusti Putu Surya Govinda A.BronzePhysicsLiga Fisika Nasional 2016NationalYogyakarta13 November 2016
Daffa Aviciena WibowoGoldSainsLomba Sains “Padmanaba”NationalYogyakarta13 November 2016
Fathan Rasyid Ramadhan
Ashfiya Nidya Purnawan
Tim Basket SMP PutraBronzeBasketKompetisi Bola Basket Bupati Bantul Cup 2016RegionalBantul13 November 2016
Daffa Raihan DewantoBronzeMathematicsLomba Forum Ilmiah MatematikaNationalSemarang30 October 2016
Sulthan Bimo RizqullahBronzeMathematicsMatematika“Vektor”NationalMalang22-23 October 2016
Agustina Rosi DivinaSilverGeographyNational Geography CompetitionNationalYogyakarta22 October 2016
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldScienceIndonesian Memory Championship 2016InternationalBandung5-6 November 2016
Dewa Putu Adhi Nugraha AnomGoldBiologyBiology Brainiac CompetitionNationalUGM6 November 2016
Savira Pandan WangiGoldChemistryInternational Young Invention AwardInternationalSurabaya6 – 8 Sept 2016
Nabilah Zannuba
Aviva Amelia IskandarSilverEnvironmentInternational Young Invention AwardInternationalSurabaya6 – 8 Sept 2016
Azmi Subha Adil Paramarta
Tisya Rizky TrianandaSilverBiologyInternational Young Invention AwardInternationalSurabaya6 – 8 Sept 2016
Azalea Rahma Septianti
Dinannovi IslamiyatiBronzeGeoscienceInternational Earth Science Olympiad (IESO)InternationalJapan21 – 27 August 2016
Zithny Ilman PrihastopoBronzeGeographyInternational Geography Olympiad (IGEO)InternationalChina22 August 2016
Aulia Putri HerwitaFinalistFemale PosterNational Students Art Competition Festival (FLS2N) 2016NasionalManado30- 31 August 2016
Ryan Maheswara Pratama M.GoldSportOlimpiade Olahraga Siswa Nasional(O2SN) SMA 2016NasionalJakarta21 – 30 July 2016
Aulia Putri herwitaGoldArtInternational Genius OlympiadInternationalNew York, USA12 June 2016
JulianaSilverCreative WritingInternational Genius OlympiadInternationalNew York, USA12 June 2016
Talitha Ofira belaniBronzeMusicInternational Genius OlympiadInternationalNew York, USA12 June 2016
Shafa Annisa Rahmadani ArianataGoldScienceMemory Championship 2016InternationalMalaysia21 June 2016
Azyumar Lutfi Muhammad AlfarizSilverChemistryNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMA)NationalPalembang15 – 21 May 2016
Yunus AduSilverPhysics
Bagus BachtiarSilverAstronomy
Muhammad Ikhsan K.SilverAstronomy
Clint GunawijayaSilverGeography
Azzahra AsysyifaSilverBiology
Alse NabilahSilverGeoscience
Nabil Nabawi WibisonoBronzeMathematics
Dhipta Raditya YudhasmaraBronzeComputer
Ihsan Fahmi RofanandaBronzeBiology
Iffah NabilahBronzeBiology
Muhammad Nadafa IsnainBronzeGeography
Daffa Aviciena WibowoSilverScienceNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMP)NationalPalembang15 – 21 May 2016
Ryan MaheswaraGoldChessNational Student Sports Olympiad (O2SN)RegionalYogyakarta 21 May 2016
Aulia Putri HerwitaGoldFemale Poster  National Students Art Competition Festival (FLS2N) 2016RegionalYogyakarta 19 May 2016
Sultan Arya Manarul HidayatGoldEnvironment  Golden Climate International Environment Project OlympiadInternationalKenya30 April – 2 May 2016
Alvin Rahmat Setiawan
Muhammad Zainud TauhidBronzeEnvironment  Golden Climate International Environment Project OlympiadInternationalKenya30 April – 2 May 2016
Farras Mohammad Razan Sugiharto
Lintang KinasihGoldMonologue  Master Taekwondo Poomsae Championship 2016RegionalBantul28 April 2016
Aulia Putri HerwitaGoldFemale Poster
Accoustics Band TeamGoldAccoustics Band
Muhammad Rayhan SyahmanBronzeSolo Guitar
Kesatuan Bangsa SchoolOverall ChampionFLS2N
Muhammad Agis FirdausGoldSport  Master Taekwondo Poomsae Championship 2016RegionalYogyakarta10 April 2016
Alvin Rahmat SetiawanGoldSport
 Yevvi Anrika Desnesia YenataGoldSport
Santanu HendrajatiSilverSport
Muhamad Zafran Kasman A.BronzeSport
Fauzan Imam Akbar MusliminBronzeSport
Andria MeidinaBronzeSport
2 students of  SMP Kesatuan Bangsa SchoolFinalistSainsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMP 2016NationalPalembang15 – 21 May 2016
18 students of  SMA Kesatuan Bangsa SchoolFinalistSainsOlimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2016NationalPalembang15 – 21 May 2016
Aviva Amelia IskandarBronzeSportKejuaraan KempoInternationalEast Java17-20 March 2016
33 students of Kesatuan Bangsa SchoolOlimpiade Sains KabupatenOlimpiade Sains KabupatenOlimpiade Sains Kabupaten SMA 2016RegionalYogyakarta1 March 2016
Muhammad Agis FirdausSilverSportPekan Olahraga Pelajar 2016 Kab. BantulRegionalYogyakarta27 February 2016
Gusti Putu Surya G AGoldMIPAExacta SMP 2016RegionalYogyakarta14 February 2016
Mufti Astu NaufalSilverMIPAExacta SMP 2016RegionalYogyakarta14 February 2016
Agustina Rosi DivinaGoldGeographyOlimpiade Geografi NasionalNationalUGM Yogyakarta20 – 22 January 2016
Eka Febriana Triastiningsih
Clint GunawijayaGoldGeographyOlimpiade Geografi NasionalNationalUGM Yogyakarta20 – 22 January 2016
Muhammad Nadafa Isnain
Muhammad Alfiyandy H.Pass the selection phase 1Physics  Selection Olimpiade Sains Internasional 2016NasionalBandungJanuary 2016
Dhipta Raditya YudhasmaraIT
Aulia Salsabella SuwarnoChemistry
Amelia Nur KhasanahBiology
Ekapaksi WisnumurtiBiology
Diannovi IslamiyatiGeoscience
Zithny Ilman PrihastopoGeography
Nadia HasanahSilverChemistryOlimpiade Kimia Nasional UGM 2015NationalJakarta14 November 2015
Yuanita Puspita DewiBronzeChemistryOlimpiade Kimia Nasional UGM 2015NationalYogyakarta14 November 2015
Ryan Maheswara Pratama M.GoldSportKejurnas Catur PERCASI 2015NationalJakarta4 November 2015
Muhammad Nadafa IsnainGoldGeographyNational Geography Competition 2015NationalYogyakarta31 October 2015
Mondi Ayustina MulyaFavourit WinnerChemistryEcodays Lomba Rancang Produk InovasiNationalSurakarta24-25 October 2015
Amalia Pratiwi
Diannovi IslamiyatiGoldKebumian  Lomba Cerdas Cermat Kebumian(LCCK) UGMNasionalYogyakarta16-17 Oktober 2015
Alse Nabilah
Vinia Syafitri Pullcherrima
Diannovi IslamiyatiGoldScienceKuis Kihajar ContestRegionalYogyakarta02 September 2015
Eka Febriana TriastiningsihBronzeCulture and LanguageKompetisi Kihajar 2015RegionalYogyakarta31 Agustus 2015
Faadhilah Rosiana FirdausGoldEnvironmentInternational Youth Invention Contest (IYIC)InternationalSeoul, Korea6 – 8 August 2015
Olivia Puspa Islami
Amalia PratiwiFinalistEnvironmentMILSET Expo Sciences InternationalInternationalBrussels, Belgium19 – 25 July 2015
Amajida Firdauz
Muhamad Zafran KasmanBronze   BiologyASEAN Student Science Project CompetitionInternationalThailand6-10 July 2015
JulianaFinalist   Essay Short Story Satirical IllustrationGenius OlympiadInternationalOswego, New York14 – 19 June 2015
Sarah Amany Wisista
Aullia Putri Herwita
Kesatuan Bangsa School OSN TeamGoldScience/MathsNational Science Olympiad(OSN SMA)NationalYogyakarta18 – 23 May 2015
Muhammad Alfiyandy HariansyahGoldPhysicsNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMA)NationalYogyakarta18 – 23 May 2015
Amelia NurkhasanahGoldBiology
Diannovi IslamiyatiGoldGeoscience
Zithny Ilman PrihastopoGoldGeography
Bagus BachtiarGoldEconomics
Ekapaksi WisnumurtiSilverBiology
Mujahid AlhaqSilverGeoscience
Agustinus SinagaBronzeMathematics
Yunus AduBronzePhysics
Aulia Salsabella SuwarnoBronzeChemistry
Azyumar Luthfi Muhammad AlfarizBronzeChemistry
Dhipta Raditya YudhasmaraBronzeIT
Tim Tari Putra KBSSilverTraditional DanceInt. Festival of Language and Culture (IFLC)InternationalGermany01 – May 2015
Daffa Raihan DewantoBronzeMathematicsNational Science Olympiad Junior High School (OSN SMP)NationalPalu18 – 23 May 2015
Najwan Husein assagafSilverEnvironmentGolden Climate International Environment Project OlympiadInternationalKenya29 April – 2 May 2015
Gultekin Uludag
Adhitya Rizal FirdausSilverEnvironmentGolden Climate International Environment Project OlympiadInternationalKenya29 April – 2 May 2015
Rama Nugraha Alvareza
Muhammad Fauzan BrahmantiyaBronzeEnvironmentGolden Climate International Environment Project OlympiadInternationalKenya29 April – 2 May 2015
Gultekin Uludag
Revinia Aihsa FajaruddinBronzeTable TenisNational Student Sports Olympiad (O2SN))RegionalBantul22 April 2015
Ardia Kansha DaniswaraBronzeSwimmingNational Student Sports Olympiad (O2SN))RegionalBantul22 April 2015
Tim Teater KBSGoldDramaFLS2SN 2015RegionalBantul22 April 2015
Aulia Putri HerwitaGoldPoster DesignFLS2SN 2015RegionalBantul22 April 2015
Alya Sarah MaulidaGoldITInternational Computer Project KompetitionInternationalKazakhstan9 – 11 April 2015
Mutiara Syarisa
Daffa Aviciena WibowoBronzeScienceScience Olympiad SurakartaNationalSurakarta15 March 2015
Daffa Raihan DewantoMathematicsScienceScience Olympiad SurakartaNationalSurakarta15 March 2015
Albert Duke TantonoSilver  MIPA dan FarmasiOlympic Pharmacy Airlangga UniversityNationalSurabaya19 – 21 February 2015
Rangga Putra Pertama
Anang Rizki Miharrom
Muhamad Zafran KasmanHonorable MentionTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta16-18 February 2015
Shania Rizki MelindaBronzeTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta16-18 February 2015
Laras Wintang Kirana
Kim Yoo MinGoldTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta16-18 February 2015
Nabila Zabrajad Assahidah
Clint GunawijayaSilver Accounting and EconomicsOlimpiade Akutansi dan EkonomiRegionalSanata Darma University7 February 2015
Jeky Muhammad Fauzi
Bagus Bachtiar
Amelia NurkhasanahSilverDentistryDEPA’S INFECTION 2015RegionalUGM5-6 January 2015
Agnessia Asian Budisetyo
Azzahra Asysyifa
Mondi Ayustina MulyaBronzeITAnnual Informatics Competition (Anforcom)NationalSemarang15 November 2014
Septasia Dwi Angfika
Aya Shika Vinaytha Br. BangunThe Best Multimedia TestGeoscienceLCCK UGM 2014NationalYogyakarta29-30 November 2014
Diannovi Islamiyati
Oryza Maulita Navi Ikhsani
Agustinus SinagaSilverMathematicsHIMA Matematika UGMNationalYogyakarta23 November 2014
Anang Rizki M.GoldBiologyNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMA)NationalMataram NTB1-7 September 2014
Amelia NurkhasanahSilverBiology
Sutra MegariawatiBronzeMathematics
Rangga Putra P.BronzeChemistry
Nadia Khairunnisa F. C.BronzeChemistry
Eka FebrianaBronzeGeography
Aya Shika Br. BangunBronzeGeoscience
Irna Jelita Estri satitiGoldPoetryHIMA PBSI FBS UNY 2014NationalYogyakarta3 September 2014
Aya Shika Br. BangunGoldGeologyGeology For Nation’s GloryRegionalSemarang18-20 September 2014
Alse Nabilah
Diannovi Islamiyati
Anang Rizki MuharromGoldBiologyBiology Olympiad and Paper CompetitionNationalYogyakarta19 September 2014
Oriza Sativa RamadhanaSilverHistoryJetranas 2014NationalBali25-29 August 2014
SMP Kesatuan BangsaSilverNational ExamNational ExamRegionalBantul27 Juny 2014
Rafly AbdurrasyidBronzeTechnologyInt. Computer-Technology OlympiadInternationalTurki11-12 Juny 2014
Dirdha Pawitra Setiyono
Galih RamadhanGoldChemistryInt. Environment Sustainability Project OlympiadInternationalBelanda1-6 Juny 2014
Syaits Asyam
Galih RamadhanGoldChemistryInternational Science Project Olympiad (ISPRO)InternationalJakarta5 May 2014
Syaits Asyam
Naura Hassa Lalitya CornikaSilverPoster DesignFLS2SN 2014RegionalYogyakarta12/05/2014
Aufa Khaerunnisa BudiadhiBronzeSwimmingNational Student Sports OlympiadRegionalBantul15/04/2014
Muhammad Izhar YusranGoldMartial ArtFLS2SN 2014RegionalYogyakarta15/04/2014
Althof MilzamSilverArtFLS2NRegionalYogyakarta22/04/2014
Triwijayanto RespatiBronzeSportTaekwondoRegionalBantul15 March 2014
Tim Tari Putra KBSGoldArt and CultureTurkish Olympiad 2014NationalJakarta19 March 2014
Almaz AzzahraSilverPoetryTurkish Olympiad 2014NationalJakarta19 March 2014
Aqiela Fadia HayaSilverSingingTurkish Olympiad 2014NationalJakarta19 March 2014
Gusti Putu Surya Govinda AtmajaGoldPhysicsNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMP)RegionalBantul15 March 2014
Muhammad Fatkhul Naufal AzizGoldMathematics
Aulia AzizahSilverBiology
Kiesha Arundya SetiyonoBronzeSocial Sciences
Uwaisul QarniHonorable MentionChemistryIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta8-20 February 2014
Fadil M Ilham
Danika RamadhantiHonorable MentionTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta8-20 February 2014
Aisha Anindita Hilman Achir
Rafly AbdurrasyidSilverTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta8-20 February 2014
Dirdha Pawitra Setiyono
Galih RamadhanGoldChemistryIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta8-20 February 2014
Syaits Asyam
Devara Izaz FathanGoldMIPAExacta SMP 2014RegionalSMA Yogyakarta8-20 February 2014
Nabil NabawiSilver
Aqiela Fadia HayaBronzeSingingOlympic art and languageNationalJakarta19 February 2014
Anang Rizki MuharromSilverDentistryDEPA’S INFECTION 2013RegionalUGM1 December 2013
Cagar Irwin Taufan P.
Ekapaksi Wisnumurti
Rangga Putra PertamaBronzeChemistryDiponegoro Chemistry CompetitionRegionalYogyakarta23 November 2013
Aya Shika Br BangunBronzeContest of Wits“Ki Hajar”RegionalYogyakarta15 November 2013
Ahmi Yofaniar PratiwiBronzeShort StoryShort StoryRegionalYogyakarta9 November 2013
Rangga Putra PertamaGoldChemistryChemistry OlympiadsRegionalUNS Solo27 October 2013
Rangga Putra PertamaBronzeChemistryChemistry OlympiadsRegionalSemarang12 October 2013
Anang Rizki MuharromGoldBiologySenior High School Biology OlympiadRegionalSemarang25 September 2013
Rangga Putra PertamaSilverChemistryChemical OlympicsRegionalMalang University22 September 2013
Danika RamadantiSilverEnglishDebateRegionalYogyakarta3 September 2013
Intan Furqona T.
Rifta Nisya
Albert Duke T.SilverPhysicsNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMA)NationalBandung2-7 September 2013
Cagar IrwinSilverBiology
Fiqie AmanatiaSilverAstronomy
AbdurrohmanBronzePhysics
Ramadani Dwi K.BronzeChemistry
Annisa NoviantiBronzeGeoscience
Agustinus SinagaHarapan IIMathematicsDebateRegionalYogyakarta31 August 2013
Rangga Putra PertamaChemistry
Albert DukePhysics
Muhammad FarhanGoldBiologyNational Science Olympiad Senior High School (OSN SMP)RegionalYogyakarta10-12 Juny 2013
Yunus AduPhysics
Nabil NabawiMathematics
Muhammad FarhanGoldBiologyNational Science Olympiad Junior High School (OSN SMP)NationalBatam21 May 2013
Yunus AduSilverPhysics
Alse NabilahBronzeSocial Sciences
Devara Izaz FathanFinalistMathematics
Gusti Putu Surya Govinda AtmajaBronzePhysicsNational Science Olympiad Junior High SchoolNationalPadang21 May 2013
Aya Shika Vinaytha Br B.GoldEnvironmentInternational Environmental Project OlympiadInternationalTurki17-20 May 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi
Talia Pandan SariSilverTechnologyInternational Sustainable World Energy Engineering Environment Project OlympiadInternationalTexas USA8-13 May 2013
Rika Nuraini
Nabil NabawiBronzeChessNational Student Sports OlympiadRegionalYogyakarta11 May 2013
M Izhar YusranGoldMartial ArtNational Student Sports OlympiadRegionalYogyakarta11 May 2013
A Citradela MustikasariGoldBiologyIYIPO di GeorgiaInternationalGeorgia25-27 April 2013
Gama Tando El Chusna
Aqiela Fadia HayaSilverSingingTurkish OlympiadNationalJakarta8 March 2013
Team tari Putri (Gandis)BronzeTraditional DanceOlympics arts and languagesNationalJakarta15 March 2013
Team tari Putri GandisBronzeTraditional DanceOlympics arts and languages (OSEBI)NationalJakarta15 March 2013
Aya Shika Vinaytha Br B.SilverEnvironmentIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta26-28 February 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi
A Citradela MustikasariGoldBiologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta26-28 February 2013
Gama Tando El Chusna
Talia Pandan SariGoldTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta26-28 February 2013
Rika Nuraini
Azzahra AsysyifaBronzeTechnologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta26-28 February 2013
Novita Eka Anindita
Muhammad FarhanFinalistBiologyNational Science Olympiad Junior High School (OSN SMP)NationalPontianak4 July 2012
FauziyyahHonorable MentionBiologyGenius Science Olympiad New York, USAInternationalNew York, USA24-29 Juny 2012
A. Citradela MustikasariSilverArtGenius Art Olympiad New York, USAInternationalNew York, USA24-29 Juny 2012
Sydnelisa MumtazahSilverArtGenius Art Olympiad New York, USAInternationalNew York, USA5 May 2012
Nisrina Dhiya RostadaBronzeShort StoryOlympics arts and languagesNationalJakarta18 Mei 2012
Anhar Haqiem HarahapSilverTaekwondoNational Student Sports OlympiadRegionalYogyakarta1 April 2012
Team tari Putri (Folklor)BronzeTraditional DanceTurkish OlympiadNationalJakarta24 February 2012
Agre Akromadien SilmaSilverPoetryTurkish OlympiadNationalJakarta24 February 2012
Chusna AmaliaSilverBiologyIndonesian Science Project Olympiad (ISPO)NationalJakarta22-24 February 2012
Fauziyyah