Prestasi Kesatuan Bangsa Bilingual Boarding School

 

 

International   :125
  National           :173
  Regional          :214

 

Nama Medali Kategori Kompetisi Tingkat Lokasi Tanggal
Ahmad Zainudin Mahfud Gold Geography Olgenas International Geolympiad XV Senior High School National Yogyakarta 15-17 January 2020
Muhammad Alsamtu Tita
Aditya Rio Wibowo Bronze Geography
Mumpuni Sefti Amanah
Afifah Salma Bronze Geography Olgenas International Geolympiad XV Tingkat Junior High School National Yogyakarta 13-17 January 2020
Izzee Mehdivekia B.J
Raditya Eka Putra Gold Chemistry International Chemistry Competition International Singapura 27 November 2019
Reyhan Adhiguna Pamungkas Bronze
Ayesha Ridda Izzati Honorable mention
Tim Tari Kesatuan Bangsa (Putri) Grand Prix Special prize of the public XII international foklore festival “interfolk in Rusia” International Saint-Petersburg, Rusia 14-17 November 2019
Special prize of the jury–for high level of performance skill
Special prize of the jury–for the best musical accompaniment of the competition program
First laurete category folk dance
Star of interfolk-1st prize
Wulan Maulani 3rd posrition Physics Physics Week Competition National Yogyakarta 9 November 2019
Muhammad Azhari 1st Runner Up
Aurelia Calista 1st Position Cultural LCC Kebudayaan SMP Regional Magelang, Indonesia 2 November 2019
Nabila Dwi Karunia
Aisy Asfa Azzura
Muhammad Hanif 2nd Position Biology Biology Environmental Smart Competition (BESC) National Surabaya, Indonesia 2-3 November 2019
Hanum Rahmawati
Yasmina Ashfa Zahidah
Putri Dwi Lestari 2nd Runner Up Economics Olympiad National Economics Olympiad National Malang, Indonesia 2 November 2019
Martina Cahya Pratiwi
Wulan Maulani 3rd Position Physics National Physics Competition National Semarang, Indonesia 2 November 2019
Shaunraya Ibrahim Mcdermott Bronze Mathematics American Mathematics Olympiad International Yogyakarta 26 Oktober 2019
Mumpuni Sefti Amanah 1st Position Geomedia Geography Championship 2019 Nasional Semarang 12 October 2019
M. Alsamtu Tita Sabila P.S 2nd Position Geotulis
Aulia Davetta Athif 3nd Position Orienteering
Farhan Adyansyah
Zalfa Ashma Fadhilah Sulestyo Silver Science Project International Young Inventor Award (IYIA) 2019 International Jakarta 8-12 Oktober 2019
Wangi Melati Amalia
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Grandmaster memory Open Junior Division Asia Open Memory Championship 2019 International Bali, Indonesia 5-6 October 2019
1st overall National Champhion Open Junior Division
Gold Junior National Division-30 min Random Card
Gold Junior National Division-5 min Speed Numbers
Gold Junior National Division-Spoken Numbers
Gold Junior National Division-5 min Speed Card
Bronze Open Junior Division -5 min Random Images
Bronze Junior National Division-5 min Fictional Dates
Bronze Junior National Division-15 min Random Words
Bronze Junior National Division-30 min Random Numbers
Ghassan Tadya Faraz 2nd Position Sport (Basket Ball) Porda XV DIY National Yogyakarta 10-18 October 2019
Putri Dwi Lestari Bronze Economics Olympiad 16th Economics Olympiad (OE) National Surabaya 23 – 24 September
2019
Martina Cahya Pratiwi
M. Raihan Dzaky Gold Sport (Taekwondo) Kejuaraan Taekwondo Regional Yogyakarta 15 September
2019
Ahmad Dani Silver Sport (Taekwondo)
M. Naufal Abhitah Cakrawangsa Bronze Sport (Taekwondo)
Althaaf Syaikha Nuhaad Bronze Sport (Taekwondo)
Ryan Andri Wijaya 3rd position Geoscience Lomba Cerdas Cermat (LCC) Kebumian Geoweek 2019 National Yogyakarta 2-3 September
2019
Glady Sajidah Azzahra
Elisabeth Maria Indah Feiranti
Adinda Galuh Hapsari 2nd Position Music Gebyar Anugrah Kihajar 2019 Regional Yogyakarta 31 August 2019
Fikri Bary Maruanaya
Imam Ayatullah Maballo Pati
Yohanes Maria Bima Prakoso
Muhammad Raihan Dzaky
Andini Ghina Syarifah Gold Computer World Invention Creativity Olympic (WICO) 2019 International Korea 25-27 July 2019
Anargya Nasywa Kustanto
Regita Indah Cahyani Silver Biology ASEAN Student Science Project Competition 2019 International Thailand 23-25 July 2019
Amelia Putri
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Championship-Random Image Internasional Philippine  Open Memory Championship 2019 International Philippine 13-14 July 2019
Gold Memory Championship-Speed Numbers
Gold Memory Championship-10 Min Card
Gold Memory Championship-Spoken Numbers
Gold Memory Championship-Speed Cards
Silver Memory Championship-15 Min.random Numbers
Bronze Memory Championship-Names And Faces
Bronze Memory Championship-Binary Numbers
Bronze Memory Championship-Random Words
3rd position Overall Category Memory Championship
1st Position Junior Category Memory Championship
Gusti Putu Surya Govinda Silver Physics 50th International Physics Olympiad (IPhO) 2019 International Tel Aviv, Israel 7-14 July 2019
Shafa Annisa Rahmadani Arianata 2 Gold Memory Championship Internasional Japan  Open Memory Championship 2019 International Japan 6-7 July 2019
Silver
Bronze
1st Position Junior Open Division
2nd Overall Position
Billie Hartanto Silver Mathematics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Tahta Aulia Kusuma Arifin Bronze Mathematics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Glady Sajidah Zahra Silver Earth Science Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Daud Muhamad Azhari Silver Physics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Ryan Andri Wijaya Silver Geography Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Muh. Alsamtu Tita Sabila P.S. Bronze Geography Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Aisyah Aurelia Aziz Bronze Economy Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2019 National Manado – North Sulawesi 5 July 2019
Athya Sofi Hanin Fadila Gold Short film GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Indira Elza Yunita
Fikri Maruanaya Silver Creative Writing GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Aqila Rifzika Arrahma Silver Creative Writing GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Deza Nur Cahyaning Tyas Silver Art GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Anindya Revina Larasati Bronze Art GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Leslie Khalisa Bronze Business plan GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Sophia Hasanah
Rayhan Almer Kusumah Bronze Short film GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Satrya Yoga Waskita
Rachmatia Shabrina Eka Della Honorable mention Art GENIUS OLYMPIAD 2019 International Oswego, New York, USA 17-25 June 2019
Gusti Putu Surya govinda Atmaja Bronze Physics International the 3rd Europian Physics Olympiad (EUPHO) 2019 International Riga-Republik latvia 04 June 2019
Gusti Putu Surya govinda Atmaja Honorable mention Physics Asian Physics Olympiad (APhO) ke 20 International Australia 5-13 Mei 2019
Intan Nasiha Jatmiko Bronze Fashion show Fashion show Regional Surakarta 29 April 2019
Nachita Putri Mussela Favorit medals Fashion show Fashion show Regional Surakarta 29 April 2019
Adiyatma Bagus Putranto Gold Science Indonesian International Invention Festival (I3F) International Malang 25 April 2019
Satriyatama Tristan Suharjono
Andhika Diaz pradana Bronze Science Indonesian International Invention Festival (I3F) International Malang 25 April 2019
Rizky Riswanda Nuryadin
Bonanza Axel Bronze Mathematics Mathlete’s Olympiad Session 3 Regional Surakarta 07 April 2019
Tri agung Bimantara Bronze Mathematics Mathlete’s Olympiad Session 3 Regional Surakarta 07 April 2019
Izzee Mehdivekia B.J Bronze Mathematics Mathlete’s Olympiad Session 3 Regional Surakarta 07 April 2019
Muhammad faizul M.W. Bronze Mathematics Mathlete’s Olympiad Session 3 Regional Surakarta 07 April 2019
Abhiesta Sheva Alfaru Silver Mathematics Mathlete’s Olympiad Session 3 Regional Surakarta 07 April 2019
Abhiesta Sheva Alfaru Silver Mathematics World Mathematics Invitational (WMI) National Yogyakarta 01 April 2019
Ahmad Zainudin Mahfud Gold Geography National Geography and Geoscience Olympics National Bandung 30 March 2019
Ryan Andri Wijawa Silver Geography National Geography and Geoscience Olympics National Bandung 30 March 2019
Aulia Dafetta Athif Silver Geography National Geography and Geoscience Olympics National Bandung 30 March 2019
Muhammad Alsamtu Tita S. P. S. Bronze Geography National Geography and Geoscience Olympics National Bandung 30 March 2019
Billie Hartanto Gold Mathematics Lomba dan Seminar matematika National Yogyakarta 19 March 2019
Daffa Raihan D. Bronze Mathematics Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Tahta Aulia K. A. Silver Mathematics Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Billie Hartanto Gold Mathematics Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Reyhan Adhiguna P Gold Chemistry Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Ahmad Dani Bronze Computer Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
M Kautsar Aryana P Gold Computer Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Kania Adhira D Silver Geoscience Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Glady Sajidah Zahra Gold Geoscience Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Daud Azhari Silver Physics Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Wulan Maulani Gold Physics Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Aulia Davetta Bronze Geography Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Alsamtu Tita Silver Geography Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Ryan Andri Wijaya Gold Geography Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Aisyah Aurelia Aziz Gold Economy Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Hanum Rahmawati Gold Biology Olimpiade Sains Nasional(Kab.) Regional Bantul 27 February 2019
Regita Indah Cahyani Silver Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) Nasional Tangerang Selatan 23-25 February 2019
Amelia Putri
 Kamilah Belva Bronze Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) Nasional Tangerang Selatan 23-25 February 2019
Novanda Salwa Nihando
Zalfa Ashma Fadilah Sulestyo Bronze Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) Nasional Tangerang Selatan 23-25 February 2019
Wangi Melati Amalia
Ryan Andri Wijaya Gold Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMP Nasional Yogyakarta 18 January 2019
Aulia Davetta Athi
Ahmad Zainudin Mahfud Gold Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMP Nasional Yogyakarta 18 January 2019
Muhammad Alsamtu Tita Sabila P
Izzee Mehdivekia Bronze Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMP Nasional Yogyakarta 15 January 2019
Ananta Putra
Aydina Hasna Silver Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) XIV tingkat SMP Nasional Yogyakarta 15 January 2019
Afifah Salma
Muhammad Ikhsan Kusrachmansyah Silver Astronomy International Astronomy Olympiad (IOAA) International Beijing, China 3-11 November 2018
Nurul Ainun Nuha Silver Biology Environmental Smart Competition (BESC) Nasional Surabaya 3-4 September 2018
Hanum Rahmawati
Yasmina Ashfa Zahidah
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Contest Indonesia Open Memory Championship International Bali 29 Oktober 2018
 Ardia Kansha Daniswara  Bronze  Environment International Young Invention Awards (IYIA) International  Bali 22 September 2018
 Agung Krisdiandy Harianja
 Muhammad Akbar Magistra
 Muhammad Aradhana Silver  Environment International Young Invention Awards (IYIA)  International Bali 22 September 2018
 Dimaz Mega Ramadhan
 Hanif Miftah Maulana
 Reza Andika Putra Siswandanu
Lintang Ambar  Pramesti Gold, Best Fieldwork Geosains Lomba Cerdas Cermat (LCC) Geo Week UGM 2018 Nasional Yogyakarta 3-4 September 2018
Rezky Ilham Yudhasaputra
Elisabeth Maria Indah Feiranti
Lintang Ambar Pramesti Bronze Geoscience International Earth Science Olympiad (IESO) 2018 International Thailand 8-17 August 2018
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Contest Korea Open Memory Championship International Korea 29 August 2018
Lintang Ambar  Pramesti Gold Geosains Lomba Cerdas Cermat (LCC) Geo Week UGM 2018 Nasional Yogyakarta 3-4 September 2018
Rezky Ilham Yudhasaputra
Elisabeth Maria Indah Feiranti
Muhammad Nadafa Isnain Silver Geography Internasional Geography Olympiad (IGeO) International Canada 31 July- 7 August 2018
Ardia Khansa Denniswara Gold Environment IJapan Design & Invention Expo International Japan 5-6 August 2018
Satriyatama Tristan Suharjono
Cahyo Prakoso Silver Environment Japan Design & Invention Expo International Japan 5-6 August 2018
Muhammad Allam Nafis Santosa
Nanda Cahya Hariyunda Zufar
Rizky Riswanda Nuryadin
Muhammad Kautsar Aryana Prasetya Bronze Mathematics Internasional Junior Math Olympiad (IJMO) International Thailand 27-31 July 2018
Abhiesta Sheva Alfaru Honorable mention Mathematics World Mathematics Invitational (WMI) International South Korea 13-17 July 2018
Gusti Putu Surga Govinda Atmaja Gold Physics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2018 National Padang 1-7 July 2018
Rezky Ilham Yudhasaputra Silver Earth Sciences
Sulthan Bimo Rizqullah Bronze Mathematics
Elisabeth Maria Indah Feiranti Bronze Astronomy
Ahmad Zaenuddin Mahfud Bronze Geography
Nurul Ainun Nuha Bronze Biology
Reyhan Adhiguna Bronze Natural Sciences Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMP 2018
Rafida Galuh Wardhani Honorable mention Fotografi Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Amanda Dwi Febriyanti Honorable mention Fotografi Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Farrel Adhitama dan Fawwaz Aqi Honorable mention Short film Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Annisa Nurya Putri Honorable mention Creative Writing Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Ayu Putri Maharani Silver Short film Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Made Sarmila
Aisyah Aurelia Aziz Bronze Business Plan Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Annisa M. Said Silver Creative Writing Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Nasywa Sabrina Pradhani Silver Fotografi Genius Olympiad 2018 International New York 16 June 2018
Glady Sajidah Zahra Gold UN SMP Ujian Nasional 2018 Regional Yogyakarta 26 May 2018
Muhammad Alkautsar Aryana P Silver Science Vanda Science International International Yogyakarta 21 April 2018
Muhammad Hazel Variansyah Silver Science Vanda Science International International Yogyakarta 21 April 2018
Desika Yuspina Nurhidayah Bronze Science Vanda Science International International Yogyakarta 21 April 2018
Daffa Raihan Dewanto Gold Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Mufti Astu Naufal Gold Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Sulthan Bimo Rizqullah Gold Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Ferio Astika Mahatma Gold Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Tahta Aulia Kusuma Arifin Silver Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Dary Nur Setyanto Bronze Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Ahmad Dhani Silver Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Aydinahasna Huwaida Aziz Silver Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Abhiesta Sheva Alfaru Silver Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Danar Abiyoga Prakosa Gold Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Muhammad Kautsar Aryana Prasetya Gold Mathematics Singapore and Asian Schools Math Olympiad ( SASMO 2018) Regional Yogyakarta 9 May 2018
Meika Alif Kurnia Gold Monologue FLS2N Regional Yogyakarta 26 April 2018
Nachita Putri Mussela Gold Puisi FLS2N Regional Yogyakarta 26 April 2018
Kemal Ananda Perdana Gold English Debate Tirto in Action 2018 Regional Yogyakarta 21-22 April 2018
Erlangga Putra
Annisa M. Said
Omahira Al Kahfi Silver English Debate Tirto in Action 2018 Regional Yogyakarta 21-22 April 2018
Satrio Samudro
Fariz Attar Aulia
Marsha Virginia
Muhammad Nadafa Isnain Gold Geography Olimpiade Geosains dan Geografi (OGG) National Bandung 22 April 2018
Lintang Ambar Pramesti Gold Geosains Olimpiade Geosains dan Geografi (OGG) National Bandung 22 April 2018
Maheswa Hakki Sudiro Gold Environmental Design Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Kamilah Belva Silver Agriculture Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Novanda Salwa Nihando
Aisyah Aurelia Aziz Silver Environment Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Maysa Alyadewi
Azzahra Fauzia Hanaum Silver Environmental Design Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Namira Hilda Papuani
Alwi Muladi Bronze Engineering Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Maxzelsto Zanmag Rozzaq
Anas Bachtiar Rusydi Bronze Environment Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Hanif Miftah Maulana
Ghassan Tadya Faraz Bronze Engineering Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Matahari Rizal Fikri
Aretavania Ramadhina Bronze Environment Design Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Yayi Candradewi
Amelia Putri Bronze Environment Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Rachmatia Shabrina Eka Della
Bintang Muhamad Daffa Bronze Environmental Design Golden Climate International Environmental Project Olympiad International Nairobi,  Kenya 6-10 April 2018
Tim Folklore Putra KBS Gold Traditional Dance Semesta International Language Festival National Semarang 28 March 2018
Rizky Riswanda Nuryadin Bronze Electricity WINTEX (World Invention and Technology Expo) International Bandung 11-13 March 2018
Hanif Miftah Maulana
Agung K. Harianja
Rezky Ilham Y Gold Science Atmospheric Science Olympiad National Bandung 19-22 March 2018
Gusti Putu Surya G
Ryan Andri Wijaya
Tim basket putra SMA Kesatuan Bangsa Silver Sport Pekan Olahraga Pelajar 2018 Kab. Bantul Regional Bantul 27 February 2018
Tim basket putra SMP Kesatuan Bangsa Bronze Sport Pekan Olahraga Pelajar 2018 Kab. Bantul Regional Bantul 27 February 2018
Lintang Perwitasari Silver Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018 National Jakarta 23-25 February 2018
Tasya Regita Pramesti
Fariz Attar Aulia Bronze Computer Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018 National Jakarta 23-25 February 2018
Clearardo Grayson Giantambrani
Maheswa Hakki Sudiro Bronze Biology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018 National Jakarta 23-25 February 2018
Kemal Ananda Perdana
Angeli Meilinda Muhammad Nur Honorable mention Chemistry Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2018 National Jakarta 23-25 February 2018
Hana Malvalia Andiya
Muh. Kautsar Aryana Prasetya Silver Mathematics Thailand International Mathematic Olympiad (TIMO) International Bangkok 21 February 2018
Abhiesta Sheva Alfaru Bronze
Parikesit Nuril Azmi Gold English Debate Kompetisi Anak Bangsa Regional Yogyakarta 3 – 4 February 2018
Fariz Attar Aulia
Erlangga Putra
Omahira Al Kahfi Satrio S Bronze English Debate Kompetisi Anak Bangsa Regional Yogyakarta 3 – 4 February 2018
Kemal Ananda Perdana
Annisa M. Said
Kemal Ananda Perdana Best Speakers English Debate Kompetisi Anak Bangsa Regional Yogyakarta 3 – 4 February 2018
Fariz Attar Aulia
Erlangga Putra
Muh. Nadafa Isnain Gold Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) National Yogyakarta 19 January 2018
Lintang Ambar Pramesti
Ahmad Zainuddin Silver Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) National Yogyakarta 19 January 2018
Ryan Andri Wijaya
Glady sajidah zahra Silver Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) National Yogyakarta 16 January 2018
Afifah salma Adilla
Tim paduan suara Kesatuan Bangsa Silver Music Lomba paduan suara se-DIY Regional Yogyakarta 9 December 2017
Ryan Maheswara Pratama M. Gold Sport 18th ASEAN AGE-GROUP – U18 2017 International Malaysia 4 December 2017
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Contest World Memory Championship 2017 National Jakarta 3 December 2017
Muhammad Ikhsan Kusrachmansyah Bronze Astronomy International Olympiad on Astronomy and Astrophysics (IOAA) International Thailand  20 November 2017
 Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Contest 7th Indonesia Friendly Memory Championships National Jakarta 18 November 2017
 Muhammad Nadafa Isnain Gold Geography National Geography Competition National Yogyakarta 4-5 November 2017
 Rezky Ilham Yudhasaputra Gold Geoscience Geoscience contest ‘OGMA 2017’ National Semarang 2-4 November 2017
 Lintang Ambar Pramesti
 Vinia Syafitri Pullcherrima
 Feira Sekar Arum Bronze Biology SINAPS, (Medical Biology Olympiad and Essay National Jember, East Java 28-29 October 2017
 Dewa Putu Adhi Nugraha Anom
Andria Meidina Nurshadrina Bronze Environment Kompetisi projek sains Mostratec International Brazil 23-27 October 2017
M. Farel Lazuardi Indarko Gold
M. Farhan Betaresa Gunawan Gold
Arsely Aisyah Silver
Raihan Zachary Ramadan Bronze
Fariz Attar Aulia Bronze Sport Taekwondo Championship 2017 Regional Yogyakarta 23-24 October 2017
Clearardo Grayson Bronze
Nur Saidah Ulfa Bronze
Azzahra Fauzia Hanaum Bronze
Latifa Zakkya Medina Bronze
Agung K. Harianja Bronze
Sultan Bimo Rizqullah Bronze Mathematics Olimpiade Matematika Vektor Nasional National Yogyakarta 22 October 2017
Ferio Astika Mahatma
Tahta Aulia Kusuma Arifin
Sasangka Adhita Nugraha Bronze Biology Biology Brainiac Competition National Yogyakarta 22 October 2017
Kemal Ananda Perdana Gold Speech Competition Duta Wacana English Competition (DWEC) 2017 Regional Yogyakarta 13 – 14 October 2017
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Contest Singapore Open Memory Championship International Singapore 1 October 2017
Alse Nabilah Bronze Geoscience International Earth Science Olympiad International France 22-29 August 2017
Shafa Annisa Rahmadani A. Bronze Memory Contest Asia Memory Championship 2017 International Hongkong 26 -27 August 2017
Adelia Hasna Nabilla Gold Essay Kompetisi esai tingkat SMP se-DI Yogyakarta Regional Yogyakarta 10 – 14 August 2017
Aviva Amelia Iskandar Bronze Sport Shorinji Kempo world Taikai 2017 International Amerika Serikat 1 August 2017
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Memory Contest Malaysia Open Memory Championship 2017 International Malaysia 22-23 July 2017
Ryan Maheswara Pratama M. Gold Sport Kejuaraan Nasional Catur 2017 National Bogor Jawa Barat 16-21 July 2017
Hanif Ainurrizqi A Gold Mathematics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
Fabian Muhammad Giffari Silver Economics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
Muhammad Nadafa Isnain Silver Geography Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
Lintang Ambar Pramesti Bronze Geoscience Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
 Nurul Ainun Nuha Bronze Biology Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
Marseliya Febriyanti Sihotang Bronze Chemistry Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
 Gusti Putu Surya Govinda Atmaja Bronze Physics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
Fathan Rasyid Ramadhan Bronze Mathematics Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMP 2017 National Pekan Baru, Riau 2-8 Juli 2017
 Maheswa Hakki Sudiro Gold Art Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Sheryn Wavirly Majda Majid Gold Short Film Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Aqilla Audriavinski T
 Aqiela Fadia Haya Silver short Story Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Sultan Arya M. H Silver Business Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Azka Rajarizqi gunawan
 Farrell Adhitama Silver Art Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Aulia Rahman Hakim Silver Short Film Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
M. Fauzan Hamid
 Fabian Giffari Bronze Business Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Faris Z. Jordy Sinuhaji
 Angeli Meilinda Bronze Business Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Wenda Annisatama
 Prajamukti A. T Bronze Short Film Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 M. Hariski Aditia
 Arsely Aisyah Honorable Mention Business Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
Namira Hilda Papuani
 Haya Hilyatul Aulia Honorable Mention Business Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
 Hana Malvalia Andiya
 Thalita Ofira Belani Honorable Mention Music Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
Linta Rahmatul Ula Honorable Mention Short Film Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
Tisya Rizky Triananda
 Faizah Nurjannah Honorable Mention Art Genius Olympiad 2017 International Oswego, New York, AS 16 Juni 2017
Muhammad Nadafa Isnain Bronze, Best Project Environmental Design Olimpiade Geosains ITB 2017 Nasional Bandung 19 – 21 2017
 Lintang Ambar Pramesti Bronze Geosains Olimpiade Geosains ITB 2017 Nasional Bandung 19 – 21 2017
Muhammad Harizki Aditya Silver Environmental Design Golden Climate International Environment Project Olympiad 2017 International Kenya 11 April 2017
Prajamukti Adhidewa Triwinasis
 Savira Pandan Wangi Silver Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad 2017 International Kenya 11 April 2017
Sultan Arya Manarul Hidayat Bronze, Best Project Environmental Design Golden Climate International Environment Project Olympiad 2017 International Kenya 11 April 2017
Azka Rajarizqi Gunawan
Dimaz Abdillah Daud Essa Silver Quiz Contest AMSA Youth Project Medical Olympiad UGM 2017 National Yogyakarta 8 April 2017
Dewa Putu Adhi Nugraha A.
Sasangka Adhita Nugraha
Muhammad Rafi Silver Quiz Contest Empat Pilar MPR RI Regional Bantul  3 April 2017
Muhammad Nadafa Isnain
Linta Rahmatul Ula
Dwi Ananda
Nabila Zannuba
Muhammad Nadafa Isnain Gold Geography Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Rezky Ilham Yudhasaputra Gold Geoscience Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Lintang Ambar Pramesti Silver Geoscience Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Hanif Ainurrizqi Aryadi Gold Mathematics Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Sulthan Bimo Rizqullah Silver Mathematics Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Ferio Astika Mahatma Bronze Mathematics Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Marselia Febriyanti Gold Chemistry Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Gusti Putu Surya Govinda A. Gold Physics Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Yuma Giofan ulinnuha Silver Physics Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Rafiq Nur Alim Gold Astronomy Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Nurul Ainun Nuha Gold Biology Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Dewa Putu Adhi Nugraha A. Silver Biology Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Feira Sekar Arum Bronze Biology Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Muhammad Fathul Naufal A. Gold Computer Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Ichsan Noorsalim Silver Computer Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Elisabeth Octavia Silver Economy Olimpiade sains Kabupaten 2017 Regional Bantul 11 March 2017
Feira Sekar Arum Gold Biology Olimpiade Biologi “BIOLIMPIC 2017” National Yogyakarta 15 – 17 March 2017
Nurul Ainun Nuha Silver Biology Olimpiade Biologi “BIOLIMPIC 2017” National Yogyakarta 15 – 17 March 2017
Sasangka Adhita Nugraha 5 winners Biology Olimpiade Biologi “BIOLIMPIC 2017” National Yogyakarta 15 – 17 March 2017
Muhammad Rizky Perwira Zain Bronze Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2017 National Jakarta 24 26 February 2017
Muhammad Raffi Fathiha
Andria Meidina Nurshadriana Bronze Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) 2017 National Jakarta 24 26 February 2017
Rizka Verina zahara
Hanif Ainurrizqi Aryadi 5 winners Mathematics Matematika dan Seminar Pendidikan Nasional National Yogyakarta 25 -26 February 2017
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Bronze Memory Contest Korea Open Memory Championship 2016 International Korea 18-19 February 2017
Sheryn Wavirly Gold Sport Yogyakarta Taekwondo Student Fest 2017 Regional Yogyakarta 11 Februari 2017
Arsely Aisyah
Alvin Rahmat
Muhammad Tegar
Aulia R. hakim
Salsabila Geby Silver Sport Yogyakarta Taekwondo Student Fest 2017 Regional Yogyakarta 11 Februari 2017
Santanu Hendrajati
Radityo Kenny
Naomi Fara Salsabila Bronze Sport Yogyakarta Taekwondo Student Fest 2017 Regional Yogyakarta 11 Februari 2017
Andria Meidinia
Raihan Zachary
Oktana S. Harapan
Rizqi Ilmi
M. Alfiyandi Hariansyah Silver Physics Engineering Physics Challenge ITS 2017 National Surabaya 4 – 5 February 2017
Yunus Adu
Clint Gunawijaya Gold Geography Olimpiade Geografi Nasional (OLGENAS) 2017 National Yogyakarta 11-13 January 2017
Muhammad Nadafa Isnain
Bagus Bachtiar Bronze Quiz Contest Olimpiade Indonesia Cerdas (OIC) RTV National Jakarta 2 December 2016
Clint Gunawijaya
Ihsan Fahmi Rofananda
Azyumar Lutfi M.A Silver Science Medical Science and application National Surabaya 19-20 November 2016
M. Alfiyandi Hariansyah
Ihsan Fahmi Rofananda
Gusti Putu Surya Govinda A. Bronze Physics Liga Fisika Nasional 2016 National Yogyakarta 13 November 2016
Daffa Aviciena Wibowo Gold Sains Lomba Sains “Padmanaba” National Yogyakarta 13 November 2016
Fathan Rasyid Ramadhan
Ashfiya Nidya Purnawan
Tim Basket SMP Putra Bronze Basket Kompetisi Bola Basket Bupati Bantul Cup 2016 Regional Bantul 13 November 2016
Daffa Raihan Dewanto Bronze Mathematics Lomba Forum Ilmiah Matematika National Semarang 30 October 2016
Sulthan Bimo Rizqullah Bronze Mathematics Matematika“Vektor” National Malang 22-23 October 2016
Agustina Rosi Divina Silver Geography National Geography Competition National Yogyakarta 22 October 2016
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Science Indonesian Memory Championship 2016 International Bandung 5-6 November 2016
Dewa Putu Adhi Nugraha Anom Gold Biology Biology Brainiac Competition National UGM 6 November 2016
Savira Pandan Wangi Gold Chemistry International Young Invention Award International Surabaya 6 – 8 Sept 2016
Nabilah Zannuba
Aviva Amelia Iskandar Silver Environment International Young Invention Award International Surabaya 6 – 8 Sept 2016
Azmi Subha Adil Paramarta
Tisya Rizky Triananda Silver Biology International Young Invention Award International Surabaya 6 – 8 Sept 2016
Azalea Rahma Septianti
Dinannovi Islamiyati Bronze Geoscience International Earth Science Olympiad (IESO) International Japan 21 – 27 August 2016
Zithny Ilman Prihastopo Bronze Geography International Geography Olympiad (IGEO) International China 22 August 2016
Aulia Putri Herwita Finalist Female Poster National Students Art Competition Festival (FLS2N) 2016 Nasional Manado 30- 31 August 2016
Ryan Maheswara Pratama M. Gold Sport Olimpiade Olahraga Siswa Nasional(O2SN) SMA 2016 Nasional Jakarta 21 – 30 July 2016
Aulia Putri herwita Gold Art International Genius Olympiad International New York, USA 12 June 2016
Juliana Silver Creative Writing International Genius Olympiad International New York, USA 12 June 2016
Talitha Ofira belani Bronze Music International Genius Olympiad International New York, USA 12 June 2016
Shafa Annisa Rahmadani Arianata Gold Science Memory Championship 2016 International Malaysia 21 June 2016
Azyumar Lutfi Muhammad Alfariz Silver Chemistry National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Palembang 15 – 21 May 2016
Yunus Adu Silver Physics
Bagus Bachtiar Silver Astronomy
Muhammad Ikhsan K. Silver Astronomy
Clint Gunawijaya Silver Geography
Azzahra Asysyifa Silver Biology
Alse Nabilah Silver Geoscience
Nabil Nabawi Wibisono Bronze Mathematics
Dhipta Raditya Yudhasmara Bronze Computer
Ihsan Fahmi Rofananda Bronze Biology
Iffah Nabilah Bronze Biology
Muhammad Nadafa Isnain Bronze Geography
Daffa Aviciena Wibowo Silver Science National Science Olympiad Senior High School (OSN SMP) National Palembang 15 – 21 May 2016
Ryan Maheswara Gold Chess National Student Sports Olympiad (O2SN) Regional Yogyakarta  21 May 2016
Aulia Putri Herwita Gold Female Poster   National Students Art Competition Festival (FLS2N) 2016 Regional Yogyakarta  19 May 2016
Sultan Arya Manarul Hidayat Gold Environment   Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 30 April – 2 May 2016
Alvin Rahmat Setiawan
Muhammad Zainud Tauhid Bronze Environment   Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 30 April – 2 May 2016
Farras Mohammad Razan Sugiharto
Lintang Kinasih Gold Monologue   Master Taekwondo Poomsae Championship 2016 Regional Bantul 28 April 2016
Aulia Putri Herwita Gold Female Poster
Accoustics Band Team Gold Accoustics Band
Muhammad Rayhan Syahman Bronze Solo Guitar
Kesatuan Bangsa School Overall Champion FLS2N
Muhammad Agis Firdaus Gold Sport   Master Taekwondo Poomsae Championship 2016 Regional Yogyakarta 10 April 2016
Alvin Rahmat Setiawan Gold Sport
 Yevvi Anrika Desnesia Yenata Gold Sport
Santanu Hendrajati Silver Sport
Muhamad Zafran Kasman A. Bronze Sport
Fauzan Imam Akbar Muslimin Bronze Sport
Andria Meidina Bronze Sport
2 students of  SMP Kesatuan Bangsa School Finalist Sains Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMP 2016 National Palembang 15 – 21 May 2016
18 students of  SMA Kesatuan Bangsa School Finalist Sains Olimpiade Sains Nasional (OSN) SMA 2016 National Palembang 15 – 21 May 2016
Aviva Amelia Iskandar Bronze Sport Kejuaraan Kempo International East Java 17-20 March 2016
33 students of Kesatuan Bangsa School Olimpiade Sains Kabupaten Olimpiade Sains Kabupaten Olimpiade Sains Kabupaten SMA 2016 Regional Yogyakarta 1 March 2016
Muhammad Agis Firdaus Silver Sport Pekan Olahraga Pelajar 2016 Kab. Bantul Regional Yogyakarta 27 February 2016
Gusti Putu Surya G A Gold MIPA Exacta SMP 2016 Regional Yogyakarta 14 February 2016
Mufti Astu Naufal Silver MIPA Exacta SMP 2016 Regional Yogyakarta 14 February 2016
Agustina Rosi Divina Gold Geography Olimpiade Geografi Nasional National UGM Yogyakarta 20 – 22 January 2016
Eka Febriana Triastiningsih
Clint Gunawijaya Gold Geography Olimpiade Geografi Nasional National UGM Yogyakarta 20 – 22 January 2016
Muhammad Nadafa Isnain
Muhammad Alfiyandy H. Pass the selection phase 1 Physics   Selection Olimpiade Sains Internasional 2016 Nasional Bandung January 2016
Dhipta Raditya Yudhasmara IT
Aulia Salsabella Suwarno Chemistry
Amelia Nur Khasanah Biology
Ekapaksi Wisnumurti Biology
Diannovi Islamiyati Geoscience
Zithny Ilman Prihastopo Geography
Nadia Hasanah Silver Chemistry Olimpiade Kimia Nasional UGM 2015 National Jakarta 14 November 2015
Yuanita Puspita Dewi Bronze Chemistry Olimpiade Kimia Nasional UGM 2015 National Yogyakarta 14 November 2015
Ryan Maheswara Pratama M. Gold Sport Kejurnas Catur PERCASI 2015 National Jakarta 4 November 2015
Muhammad Nadafa Isnain Gold Geography National Geography Competition 2015 National Yogyakarta 31 October 2015
Mondi Ayustina Mulya Favourit Winner Chemistry Ecodays Lomba Rancang Produk Inovasi National Surakarta 24-25 October 2015
Amalia Pratiwi
Diannovi Islamiyati Gold Kebumian   Lomba Cerdas Cermat Kebumian(LCCK) UGM Nasional Yogyakarta 16-17 Oktober 2015
Alse Nabilah
Vinia Syafitri Pullcherrima
Diannovi Islamiyati Gold Science Kuis Kihajar Contest Regional Yogyakarta 02 September 2015
Eka Febriana Triastiningsih Bronze Culture and Language Kompetisi Kihajar 2015 Regional Yogyakarta 31 Agustus 2015
Faadhilah Rosiana Firdaus Gold Environment International Youth Invention Contest (IYIC) International Seoul, Korea 6 – 8 August 2015
Olivia Puspa Islami
Amalia Pratiwi Finalist Environment MILSET Expo Sciences International International Brussels, Belgium 19 – 25 July 2015
Amajida Firdauz
Muhamad Zafran Kasman Bronze    Biology ASEAN Student Science Project Competition International Thailand 6-10 July 2015
Juliana Finalist    Essay Short Story Satirical Illustration Genius Olympiad International Oswego, New York 14 – 19 June 2015
Sarah Amany Wisista
Aullia Putri Herwita
Kesatuan Bangsa School OSN Team Gold Science/Maths National Science Olympiad(OSN SMA) National Yogyakarta 18 – 23 May 2015
Muhammad Alfiyandy Hariansyah Gold Physics National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Yogyakarta 18 – 23 May 2015
Amelia Nurkhasanah Gold Biology
Diannovi Islamiyati Gold Geoscience
Zithny Ilman Prihastopo Gold Geography
Bagus Bachtiar Gold Economics
Ekapaksi Wisnumurti Silver Biology
Mujahid Alhaq Silver Geoscience
Agustinus Sinaga Bronze Mathematics
Yunus Adu Bronze Physics
Aulia Salsabella Suwarno Bronze Chemistry
Azyumar Luthfi Muhammad Alfariz Bronze Chemistry
Dhipta Raditya Yudhasmara Bronze IT
Tim Tari Putra KBS Silver Traditional Dance Int. Festival of Language and Culture (IFLC) International Germany 01 – May 2015
Daffa Raihan Dewanto Bronze Mathematics National Science Olympiad Junior High School (OSN SMP) National Palu 18 – 23 May 2015
Najwan Husein assagaf Silver Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 29 April – 2 May 2015
Gultekin Uludag
Adhitya Rizal Firdaus Silver Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 29 April – 2 May 2015
Rama Nugraha Alvareza
Muhammad Fauzan Brahmantiya Bronze Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 29 April – 2 May 2015
Gultekin Uludag
Revinia Aihsa Fajaruddin Bronze Table Tenis National Student Sports Olympiad (O2SN)) Regional Bantul 22 April 2015
Ardia Kansha Daniswara Bronze Swimming National Student Sports Olympiad (O2SN)) Regional Bantul 22 April 2015
Tim Teater KBS Gold Drama FLS2SN 2015 Regional Bantul 22 April 2015
Aulia Putri Herwita Gold Poster Design FLS2SN 2015 Regional Bantul 22 April 2015
Alya Sarah Maulida Gold IT International Computer Project Kompetition International Kazakhstan 9 – 11 April 2015
Mutiara Syarisa
Daffa Aviciena Wibowo Bronze Science Science Olympiad Surakarta National Surakarta 15 March 2015
Daffa Raihan Dewanto Mathematics Science Science Olympiad Surakarta National Surakarta 15 March 2015
Albert Duke Tantono Silver   MIPA dan Farmasi Olympic Pharmacy Airlangga University National Surabaya 19 – 21 February 2015
Rangga Putra Pertama
Anang Rizki Miharrom
Muhamad Zafran Kasman Honorable Mention Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 16-18 February 2015
Shania Rizki Melinda Bronze Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 16-18 February 2015
Laras Wintang Kirana
Kim Yoo Min Gold Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 16-18 February 2015
Nabila Zabrajad Assahidah
Clint Gunawijaya Silver  Accounting and Economics Olimpiade Akutansi dan Ekonomi Regional Sanata Darma University 7 February 2015
Jeky Muhammad Fauzi
Bagus Bachtiar
Amelia Nurkhasanah Silver Dentistry DEPA’S INFECTION 2015 Regional UGM 5-6 January 2015
Agnessia Asian Budisetyo
Azzahra Asysyifa
Mondi Ayustina Mulya Bronze IT Annual Informatics Competition (Anforcom) National Semarang 15 November 2014
Septasia Dwi Angfika
Aya Shika Vinaytha Br. Bangun The Best Multimedia Test Geoscience LCCK UGM 2014 National Yogyakarta 29-30 November 2014
Diannovi Islamiyati
Oryza Maulita Navi Ikhsani
Agustinus Sinaga Silver Mathematics HIMA Matematika UGM National Yogyakarta 23 November 2014
Anang Rizki M. Gold Biology National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Mataram NTB 1-7 September 2014
Amelia Nurkhasanah Silver Biology
Sutra Megariawati Bronze Mathematics
Rangga Putra P. Bronze Chemistry
Nadia Khairunnisa F. C. Bronze Chemistry
Eka Febriana Bronze Geography
Aya Shika Br. Bangun Bronze Geoscience
Irna Jelita Estri satiti Gold Poetry HIMA PBSI FBS UNY 2014 National Yogyakarta 3 September 2014
Aya Shika Br. Bangun Gold Geology Geology For Nation’s Glory Regional Semarang 18-20 September 2014
Alse Nabilah
Diannovi Islamiyati
Anang Rizki Muharrom Gold Biology Biology Olympiad and Paper Competition National Yogyakarta 19 September 2014
Oriza Sativa Ramadhana Silver History Jetranas 2014 National Bali 25-29 August 2014
SMP Kesatuan Bangsa Silver National Exam National Exam Regional Bantul 27 Juny 2014
Rafly Abdurrasyid Bronze Technology Int. Computer-Technology Olympiad International Turki 11-12 Juny 2014
Dirdha Pawitra Setiyono
Galih Ramadhan Gold Chemistry Int. Environment Sustainability Project Olympiad International Belanda 1-6 Juny 2014
Syaits Asyam
Galih Ramadhan Gold Chemistry International Science Project Olympiad (ISPRO) International Jakarta 5 May 2014
Syaits Asyam
Naura Hassa Lalitya Cornika Silver Poster Design FLS2SN 2014 Regional Yogyakarta 12/05/2014
Aufa Khaerunnisa Budiadhi Bronze Swimming National Student Sports Olympiad Regional Bantul 15/04/2014
Muhammad Izhar Yusran Gold Martial Art FLS2SN 2014 Regional Yogyakarta 15/04/2014
Althof Milzam Silver Art FLS2N Regional Yogyakarta 22/04/2014
Triwijayanto Respati Bronze Sport Taekwondo Regional Bantul 15 March 2014
Tim Tari Putra KBS Gold Art and Culture Turkish Olympiad 2014 National Jakarta 19 March 2014
Almaz Azzahra Silver Poetry Turkish Olympiad 2014 National Jakarta 19 March 2014
Aqiela Fadia Haya Silver Singing Turkish Olympiad 2014 National Jakarta 19 March 2014
Gusti Putu Surya Govinda Atmaja Gold Physics National Science Olympiad Senior High School (OSN SMP) Regional Bantul 15 March 2014
Muhammad Fatkhul Naufal Aziz Gold Mathematics
Aulia Azizah Silver Biology
Kiesha Arundya Setiyono Bronze Social Sciences
Uwaisul Qarni Honorable Mention Chemistry Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Fadil M Ilham
Danika Ramadhanti Honorable Mention Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Aisha Anindita Hilman Achir
Rafly Abdurrasyid Silver Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Dirdha Pawitra Setiyono
Galih Ramadhan Gold Chemistry Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Syaits Asyam
Devara Izaz Fathan Gold MIPA Exacta SMP 2014 Regional SMA Yogyakarta 8-20 February 2014
Nabil Nabawi Silver
Aqiela Fadia Haya Bronze Singing Olympic art and language National Jakarta 19 February 2014
Anang Rizki Muharrom Silver Dentistry DEPA’S INFECTION 2013 Regional UGM 1 December 2013
Cagar Irwin Taufan P.
Ekapaksi Wisnumurti
Rangga Putra Pertama Bronze Chemistry Diponegoro Chemistry Competition Regional Yogyakarta 23 November 2013
Aya Shika Br Bangun Bronze Contest of Wits “Ki Hajar” Regional Yogyakarta 15 November 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi Bronze Short Story Short Story Regional Yogyakarta 9 November 2013
Rangga Putra Pertama Gold Chemistry Chemistry Olympiads Regional UNS Solo 27 October 2013
Rangga Putra Pertama Bronze Chemistry Chemistry Olympiads Regional Semarang 12 October 2013
Anang Rizki Muharrom Gold Biology Senior High School Biology Olympiad Regional Semarang 25 September 2013
Rangga Putra Pertama Silver Chemistry Chemical Olympics Regional Malang University 22 September 2013
Danika Ramadanti Silver English Debate Regional Yogyakarta 3 September 2013
Intan Furqona T.
Rifta Nisya
Albert Duke T. Silver Physics National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Bandung 2-7 September 2013
Cagar Irwin Silver Biology
Fiqie Amanatia Silver Astronomy
Abdurrohman Bronze Physics
Ramadani Dwi K. Bronze Chemistry
Annisa Novianti Bronze Geoscience
Agustinus Sinaga Harapan II Mathematics Debate Regional Yogyakarta 31 August 2013
Rangga Putra Pertama Chemistry
Albert Duke Physics
Muhammad Farhan Gold Biology National Science Olympiad Senior High School (OSN SMP) Regional Yogyakarta 10-12 Juny 2013
Yunus Adu Physics
Nabil Nabawi Mathematics
Muhammad Farhan Gold Biology National Science Olympiad Junior High School (OSN SMP) National Batam 21 May 2013
Yunus Adu Silver Physics
Alse Nabilah Bronze Social Sciences
Devara Izaz Fathan Finalist Mathematics
Gusti Putu Surya Govinda Atmaja Bronze Physics National Science Olympiad Junior High School National Padang 21 May 2013
Aya Shika Vinaytha Br B. Gold Environment International Environmental Project Olympiad International Turki 17-20 May 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi
Talia Pandan Sari Silver Technology International Sustainable World Energy Engineering Environment Project Olympiad International Texas USA 8-13 May 2013
Rika Nuraini
Nabil Nabawi Bronze Chess National Student Sports Olympiad Regional Yogyakarta 11 May 2013
M Izhar Yusran Gold Martial Art National Student Sports Olympiad Regional Yogyakarta 11 May 2013
A Citradela Mustikasari Gold Biology IYIPO di Georgia International Georgia 25-27 April 2013
Gama Tando El Chusna
Aqiela Fadia Haya Silver Singing Turkish Olympiad National Jakarta 8 March 2013
Team tari Putri (Gandis) Bronze Traditional Dance Olympics arts and languages National Jakarta 15 March 2013
Team tari Putri Gandis Bronze Traditional Dance Olympics arts and languages (OSEBI) National Jakarta 15 March 2013
Aya Shika Vinaytha Br B. Silver Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi
A Citradela Mustikasari Gold Biology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Gama Tando El Chusna
Talia Pandan Sari Gold Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Rika Nuraini
Azzahra Asysyifa Bronze Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Novita Eka Anindita
Muhammad Farhan Finalist Biology National Science Olympiad Junior High School (OSN SMP) National Pontianak 4 July 2012
Fauziyyah Honorable Mention Biology Genius Science Olympiad New York, USA International New York, USA 24-29 Juny 2012
A. Citradela Mustikasari Silver Art Genius Art Olympiad New York, USA International New York, USA 24-29 Juny 2012
Sydnelisa Mumtazah Silver Art Genius Art Olympiad New York, USA International New York, USA 5 May 2012
Nisrina Dhiya Rostada Bronze Short Story Olympics arts and languages National Jakarta 18 Mei 2012
Anhar Haqiem Harahap Silver Taekwondo National Student Sports Olympiad Regional Yogyakarta 1 April 2012
Team tari Putri (Folklor) Bronze Traditional Dance Turkish Olympiad National Jakarta 24 February 2012
Agre Akromadien Silma Silver Poetry Turkish Olympiad National Jakarta 24 February 2012
Chusna Amalia Silver Biology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 22-24 February 2012
Fauziyyah