Kesatuan Bangsa School Students Achieved Top Grades in EASE 1 for the 2021/2022 Academic Year

The Evaluation of Achievement Standardized Exam (EASE-1) for the 2021/2022 Academic Year was held online from September 13 – 17, 2021. In this exam, 16 students of Junior The Evaluation of Achievement Standardized Exam (EASE-1) for the 2021/2022 Academic Year was held online from September 13 – 17, 2021. In this exam, 16 students of Junior and Senior High Schools earned top grades for several subjects — English, Chemistry, Biology, Physics, and Mathematics.

The students are:
Junior High School
Hasna Rosyida Ramadhina (Grade 8) – 1st Place – Chemistry
Mikhayla Audrey Widy (Grade 9) – 1st Place – Biology
Bagas Anggareksa I. D. (Grade 9) – 2nd Place – Mathematics & 3rd Place – Physics
Muhamad Avicena F. A. (Grade 8) – 2nd Place – Biology
Leonardus Lintang P. U. (Grade 7) – 3rd Place – Physics

Senior High School
Revael Pramudya Yudhistira (Grade 10) – 1st Place – Physics, 2nd Place – Mathematics, & 3rd Place – Chemistry
Allysa Maharani W. (Grade 11) – 1st Place – English
Rayhan Adhiguna P. (Grade 11) – 1st Place – Mathematics
Isaya Zahir (Grade 10) – 2nd Place – Biology
Nara Tazkia Larasati (Grade 12) – 2nd Place – Chemistry
M. Hazel Variansyah (Grade 12) – 2nd Place – Mathematics
Ashabul KAhfi (Grade 11) – 3rd Place – English
Althaaf Syaikha Nuhaad (Grade 12) – 3rd Place – Physics
and Senior High Schools earned top grades for several subjects — English, Chemistry, Biology, Physics, and Mathematics.

The students are:

Junior High School

  • Hasna Rosyida Ramadhina (Grade 8) – 1st Place – Chemistry
  • Mikhayla Audrey Widy (Grade 9) – 1st Place – Biology
  • Bagas Anggareksa I. D. (Grade 9) – 2nd Place – Mathematics & 3rd Place – Physics 
  • Muhamad Avicena F. A. (Grade 8) –  2nd Place – Biology
  • Leonardus Lintang P. U. (Grade 7) – 3rd Place – Physics

Senior High School

  • Revael Pramudya Yudhistira (Grade 10) – 1st Place – Physics, 2nd Place – Mathematics, & 3rd Place – Chemistry
  • Allysa Maharani W. (Grade 11) – 1st Place – English
  • Rayhan Adhiguna P. (Grade 11)  – 1st Place – Mathematics
  • Isaya Zahir (Grade 10) – 2nd Place – Biology
  • Nara Tazkia Larasati (Grade 12) – 2nd Place – Chemistry
  • M. Hazel Variansyah (Grade 12) – 2nd Place – Mathematics
  • Ashabul KAhfi (Grade 11) – 3rd Place – English
  • Althaaf Syaikha Nuhaad (Grade 12) – 3rd Place – Physics